Det här uppdraget går inte att anmäla sig till längre.

LIVING FOR OTHERS IYC SWEDEN

Digitalhjälp till äldre VT 2025!

Föreställ dig en dag utan mobilen... Hur skulle du klara dig? Så är det för många som inte vet hur man ska använda den! 

Vi på Living For others har ordnat flera kurser i samarbete med olika bibliotek och det har visat sig vara till stor nytta för dem som har deltagit. Nu söker vi ungdomar (mellan 16 och 30 år) som vill hjälpa till med kurserna under VT 2025. Uppdraget går ut på att att hjälpa äldre hantera mobilens olika inställningar, appar, internet m.m. 
Sedan får deltagarna ställa frågor och få mer personlig hjälp. De uppskattar det jättemycket och det är jättekul att se hur de lär sig! De är så tacksamma och så trevliga!

Vi åker runt mellan olika bibliotek och håller en kurs, bestående av 4 pass. För det mesta lördagar 11:30 till 13.  
Normalt brukar det vara tio deltagare per pass.
Vid varje pass kommer minst en erfaren ledare vara med.

Minsta åtagande

Delta på ett av fyra pass per kurs.

När och var sker uppdraget

Kursen hålls på olika bibliotek runt om i Stockholm. För det mesta på lördagar kl. 11:30-13.

LIVING FOR OTHERS IYC SWEDEN

LIVING FOR OTHERS IYC SWEDEN är en ungdomsförening som vill engagera ungdomar i volontärverksamheter bland de mest behövande. Vi är en del av den europeiska organisationen International Youth Cooperation (IYC) vars motto är LIVING FOR OTHERS.

Se alla uppdrag hos LIVING FOR OTHERS IYC SWEDEN

Liknande uppdrag

SeniorNet, Sollentuna

SeniorNet, Sollentuna

Bli en digitalstödjare? Seniorer lär seniorer det digitala livet

Utrikesnytt

Utrikesnytt

Är du vår nästa digitala stjärna? - Hantera och utveckla vår hemsida

Cornelis Vreeswijksällskapet

Cornelis Vreeswijksällskapet

Volontär till marknadsföring, Facebook, Instagram, bidragsansökningar

Stockholm

Fjärrarbete På distans
Läs mer
Se alla liknande uppdrag