Blue Bird Jazz Club
Glädje delas med musik. Då blir det mer.
Hur som. Genom att arrangera god musik möter vi nya människor, och får troligtvis många människor att må bra i mötet med musiken.
Men vi behöver bli fler som vill. Det handlar om arrangörskap. Om att ta del och hjälpa till med allt från idéer och planering till marknadsföring, genomförande och efterarbete med konserter. Du kan sätta upp affischer, välkomna musiker, kolla biljetter, bära prylar och allt annat som hör till. Och/Eller om du vill mer, har idéer om att göra gig för barn, äldre eller hitta vägar för att utveckla integrationen.
Du väljer egentligen själv hur mycket eller lite du vill engagera dig. Kanske bara vara med lite grann, då och då. Eller på sikt ta mer del och kanske bli invald i styrelsen? Allt är möjligt. Och olika! Även musiken.
Ansök via kontaktformuläret så kontaktar vi dig!
Välkommen i gänget!
Minsta åtagande
Du väljer själv omfattning av ditt åtagande.
När och var sker uppdraget
Mest inom Kristianstad Kommun. Vi har lokal i Tollarp, där vi träffas. Men mycket går också att göra hemifrån, på distans.
Plats
Tillgänglighet
Ändamål
Uppgifter
Åtagande
Blue Bird Jazz Club
Konsertverksamhet, festivaler. utställningar mm. Blue Bird ser jazz mer som en attityd till livet än som en genre för musik före 1923, 1953 eller med andra begränsningar. Hög kvalitet och stort utrymme för improvisation är de enda musikaliska kriterierna vi har för verksamheten. Sedan är smaken olika. Utöver klubbens konserter är klubben också huvudmedlem i Föreningen Kristianstad/Åhus Jazzfestival, som sedan 1971, årligen arrangerar en jazzfestival i bygden. Vi har ett litet kontor, möteslokal och lager i Tollarps Medborgarhus. Där finns även en scen som ibland kör arrangemang på, när vi inte är i på Aoseum i Åhus, Knislinge Folkets Hus, hos Carlströms i Äppelbacken i Olseröd, på Spelplats Vinbäcken, Bistro Årum eller i Kristianstad Kulturkvarter. Vi kör gig där musiken passar bäst.
Se alla uppdrag hos Blue Bird Jazz ClubLiknande uppdrag