Individuell Människohjälp/IM, Skåne
Volontärer sökes till språkfika, Garaget i Malmö
I Sverige representeras IM av ett antal lokalföreningar runt om i landet. Som medlem är du med och bygger IM som demokratisk organisation.
IM Malmö är i färd med att starta upp en språkfika på Garaget i Malmö och söker nu volontärer som vill vara en del i denna nya verksamhet. Språkfikan blir en mötesplats för språkträning och ömsesidigt utbyte. Besökarna är vuxna och unga vuxna och din roll som volontär är att bidra till ett bra samtalsklimat och en inkluderande miljö. Verksamheten är tänkt att starta efter Påsk.
Tycker du detta verkar vara intressant, så tveka inte att höra av dig.
Minsta åtagande
Vi ser gärna att utgångspunkten är att du kan vara med åtminstone 2ggr i månaden
När och var sker uppdraget
Språkfikan sker på Garaget, Lönngatan 30, varje vecka på onsdagar 17.00-18.00.
Plats
Tillgänglighet
Ändamål
Uppgifter
Åtagande
Individuell Människohjälp/IM, Skåne
IM är en svensk biståndsorganisation som bekämpar och synliggör fattigdom och utanförskap. Organisationen grundades 1938 och verkar i dag i tolv länder världen över, inklusive Sverige. IM arbetar långsiktigt tillsammans med lokala samarbetspartners, främst med hälsa, utbildning och försörjning. Insatserna utformas som hjälp till självhjälp och nya verksamheter börjar i liten skala. IM arbetar med människor oavsett tro, ursprung eller politisk övertygelse. Vi är inspirerade av kristet-humanistiska värderingar, som för oss står för medmänsklighet och alla människors lika värde. Verksamheten är möjlig tack vare det samlade engagemanget hos över 38 000 givare och volontärer. I Sverige representeras IM av ett antal lokalföreningar runt om i landet. Som medlem är du med och bygger IM som demokratisk organisation.
Se alla uppdrag hos Individuell Människohjälp/IM, SkåneLiknande uppdrag
Internationella Kvinnoföreningen i Malmö (IKF Malmö)
Möt kvinnor från hela världen och bidra till att skapa ett bättre Malmö!
Individuell Människohjälp/IM, Skåne
Volontärer sökes till språkfika på Rosengårdsbiblioteket i Malmö
Fryshuset, Barn till ensamma mammor, Malmö