Föreningen för Digitala Fri- och Rättigheter
Vill du hjälpa människor att surfa säkert utan censur och stärka privatliv och integritet?
Till dig som inte känner dig teknisk läs mer här!
För dig som är teknisk läs mer här:
Mer information finns på vår hemsida. Alla dessa tjänster driftas och sköts av ideella krafter inom föreningen.
Till dig som är teknisk
- Nyfikenhet och vilja att lära sig
- Vilja bidra till DFRI:s verksamhet: https://www.dfri.se/dfri/
- Grundläggande kunskaper inom systemadministration och systemutveckling i BSD eller GNU/Linux, t.ex. Debian eller Debian-baserat SSH, BASH, Git, PGP
- Postfix
- PHP
- Wordpress
- Ansible
- Containerteknologi så som Docker
- L2, switchar för 2+ nätpunkter (i dagsläget 3 hallar)
- BGP-routing
- Tor-reläer och Tor-exits inom Tor-nätverket (säkrare surf)
- DevOps
- Matrix-servrar
- Nextcloud
- Bli medlem i DFRI.se - https://www.dfri.se/bli-medlem/
- Gå gärna med i föreningens medlemskanaler och öppna kanaler
- Skicka ansökan, bifoga CV som länk/fil i mejlsvar och 2-3 referenser (uppdrag/projekt).
Minsta åtagande
1 timma per månad.
När och var sker uppdraget
Vi kommer överens om det tillsammans. Du sköter dina volontäruppgifter när, var och hur det passar dig. Går att utföra många uppgifter på distans. Vissa uppgifter kan även få göras på plats i de datahallar vi huserar i.
Plats
Ändamål
Uppgifter
Åtagande
Föreningen för Digitala Fri- och Rättigheter
DFRI är en ideell och partipolitiskt obunden förening som verkar för främjandet av digitala rättigheter. Vårt mål är ett samhälle med så lite övervakning, spårning och avlyssning som möjligt. Vi värnar om yttrandefrihet, transparens och informationsfrihet, personlig integritet och människors rätt att själva bestämma över sin personliga information och digitala fotspår. Vi motarbetar alla inskränkningar av dessa värderingar. DFRI är en medlemsdriven förening. Vi fungerar som en plattform för projekt som medlemmarna vill genomföra. Vi arrangerar även seminarier, medverkar på konferenser, deltar i debatter, och försöker påverka politiska beslut. DFRI är även medlem i organisationen European Digital Rights (EDRi).
Se alla uppdrag hos Föreningen för Digitala Fri- och RättigheterLiknande uppdrag
Föreningen för Digitala Fri- och Rättigheter
Do you want to help people navigate the Internet without censorship through DevOps and systems administration for a safer and more privacy friendly Internet?
Röda Korset Mötesplats Kupan, Södermalm
Vi söker frivilliga till Röda Korsets Secondhand och Café på Södermalm
Open Knowledge Sweden